top of page

Mamilla - Jerozolima

Idąc z centrum Jerozolimy w kierunku Starego Miasta odwiedziliśmy lokalizację, o której mało kto z turystów wie... To skupisko kilku różnych obiektów - kawał historii...


Mamilla znajduje się dzisiaj na terenie izraelskiego Parku Niepodległości (hebr. Gan ha-Azmaut). Otacza ją stary muzułmański cmentarz. Birket Mamilla to antyczna sadzawka - rezerwuar wody, który ma długość 90 m, szerokość 60 m, głębokość 6-8 m i pojemności 30.000 - 39.000 m3. Wraz z pierwszymi deszczami, gospodarzami basenu stają się kraby, żaby i owady. Podczas wiosny, staje się rajem dla ptaków migrujących. W 1997 roku, odkryto nieznany wcześniej gatunek żaby (Hyla Heinzsteinitzi). Począwszy od 2007 roku, gatunek uważa się za wymarły.

W VII w. w czasie najazdu perskiego do Mamilli wrzucano ciała zabitych chrześcijan. Zostali oni zamordowani przez Żydów, którzy wykupili ich od Persów. Strategiusz szacuje liczbę ofiar na 66 tysięcy, Henry Milman podaje zaś 90 tysięcy. Po opuszczeniu miasta przez wojska Chosroesa II pobożny chrześcijanin, którego źródła nazywają Tomaszem, wraz ze swą żoną Maksymillą zebrali ciała męczenników z terenu całej Jerozolimy i pochowali w dużej grocie w pobliżu sadzawki. Pielgrzym Bernard Mędrzec, przebywając w Ziemi Świętej w 870, nawiedził kościół św. Mamilli, w którym pochowani byli święci męczennicy wymordowani przez wojska czcicieli ognia.

W czasie dominacji łacińskiej wokół sadzawki znajdował się katolicki cmentarz patriarchalny. Ponad grotą męczenników wznosiła się świątynia, w której każdego dnia sprawowano msze św. za dusze zmarłych. Do dzisiaj na zachód od Mamilli widoczne są pozostałości groty, stanowiącej kiedyś naturalną kryptę bizantyjskiego kościoła.

W galerii znajdziecie więcej zdjęć z tego miejsca - szkoda, że obecnie to miejsce jest tak zaniedbane - podziemne struktury zostały zagrodzone i okratowane (choć nie stanowiły żadnej więszej przeszkody by ją sforsować) a pomimo tego wielu bezdomnych nocujących w parku traktuje to miejsce jak wychodek i śmietnik...


W XIII w. w okolicy sadzawki zaczęli chować swoich zmarłych muzułmanie. Jeden z muzułmańskich średniowiecznych mauzoleów – grób Alah ad-Din'a, syna Abdallaha al-Kebeby – zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego (chociaż wnętrze ktoś traktuje raczej jako magazyn - zobacz fotki z wnętrza w galerii). Przez długi czas Mamilla była miejscem, w którym kamieniarze kruszyli kamień.


więcej info: http://www.romanaqueducts.info/aquasite/jerusalempools/




wyróżnione
najnowsze
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page