top of page

folwark Amerykan

Amerykan - zabytkowy spichlerz- w gminie Strzeleczki, między wsią Pisarzowice a Komornikami, stoją nad rzeką Osobłogą osobliwe ruiny zwane przez miejscowych „Amerykanem”. Jest to olbrzymi kompleks budynków przemysłowych wzniesionych w stylu wczesnego renesansu florenckiego.


Już na początku XIV wieku w położonej ok. 10 km na północ od Głogówka miejscowości Pisarzowice znajdowały się dwa młyny. Jednak z upływem czasu jeden z owych młynów uległ zniszczeniu tak, że we wzmiankach z roku 1502 opat cystersów Nikolaus von Longau wspomina tylko o „jednym dobrym młynie z dwoma kołami, który pracuje nieprzerwanie przez cały rok”.


Po tym jak w XV w. mnisi stracili zarząd nad wioską i nad młynem zaczął się czas częstych zmian właścicieli, zarówno dla wioski Pisarzowic jak i młyna. W dniu 24. kwietnia 1646 zarząd nad włościami przejął i utrzymywał przez następne trzy stulecia ród Oppersdorffow. Technologia pracy młyna w ciągu pierwszych 200 lat zarządu Oppersdorffow nie zmieniła się w porównaniu z czasem zarządu mnichów. Ziarno było wówczas gniecione i mielone między dwoma kołami młyńskimi a następnie w trakcie monotonnej, ręcznej obróbki przerabiane na mąkę, z której można było wypiekać chleb.


Według niektórych źródeł kompleks powstał w latach 30-40 XIX wieku, inne podają że było to dopiero czwarte ćwierćwiecze. Budowniczym „Amerykana” był hrabia Eduard Georg Maria von Oppersdorf z Głogówka (1800 - 1889), nazywany „Edim”.

W budynkach mieścił się młyn wodny bazujący na sile Osobłogi z alternatywnym parowym źródłem zasilania na czas niskiego stanu wody, czterokondygnacyjny murowany spichlerz oraz dom mieszkalny i mechaniczna piekarnia.

”Posługująca się śląskim dialektem ludność z okolic Pisarzowic nadała wtedy nowemu młynowi i okolicznym gruntom nazwę „Amerikon”.

Jeszcze do roku 1929/30 młyn był pod zarządem hrabiego von Oppersdorffa.


W pierwszych latach powojennych władze polskie wykorzystywały zabudowania do swoich celów. Budynki magazynowe z długą rampą były wykorzystywane przez dłuższy okres czasu jako magazyn broni przez polską armię. Na miejscu kwaterowała tez kompania polskiej armii. W latach ’60 władze urządziły tu punkt poboru podatków w naturze, które to miejscowi rolnicy zmuszeni byli oddawać państwu.



W latach 60. wykorzystywał go, jako magazyny na skóry i obuwie, Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt”. Potem obiekty opuszczono i popadły w ruinę. Dziś ich właścicielem jest osoba prywatna.


Warto dodać, że pomimo coraz większej ruiny samego obiektu widać wyraźnie ślady prac w samym otoczeniu - wycinki, karczowanie zarośli itp.




źródło:

http://opolskie.regiopedia.pl/wiki/amerykan-zabytkowy-spichlerz

http://glogowek-online.pl/towarzystwomilosnikowglogowka/5-artykuly-i-opracowania/94-msyn-qamerikonq-w-pisarzowicach.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompleks_m%C5%82y%C5%84ski_Amerykan



wyróżnione
najnowsze
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page