top of page

ruiny pałacu - eksploracja

Tym razem wybraliśmy się do Sławikowa. Po potężnym pałacu pozostały wyłącznie ruiny - jednak robią takie wrażenie, że na prawdę warto było wybrać się na eksplorację zabytku.

Czarodziejska różdżka / Joseph von Eichendorff

W rzeczach wszystkich pieśń uśpiona

Śni o śpiewie w ciszy snów.

Świat czarowną pieśń wykona,

Gdy go zbudzisz magią snów

Nazwa wsi pochodzi od polskiej nazwy sławy. Pierwszy raz wieś jest wzmiankowana w łacińskim dokumencie z 1223 roku jako Slavicovo. Niektórzy badacze zaliczają nazwę do grupy nazw patronimicznych wywodząc ją od imienia założyciela lub właściciela Sławika.

Niemiecki geograf oraz językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia wcześniejszą od niemieckiej nazwę miejscowości w obecnej polskiej formie "Slawików" podając jej znaczenie jako "Beruhmter Ort" czyli w tłumaczeniu "Sławna miejscowość". Niemcy fonetycznie zgermanizowali nazwę miejscowości na "Slawikau" w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie.

Ze względu na słowiańskie pochodzenie w okresie hitlerowskiego reżimu w latach 1936-1945 nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła zgermanizowaną nazwę miejscowości na nową, całkowicie niemiecką Bergkirch.

Pałac został prawdopodobnie wybudowany przez Fryderyka Gregora von Lautensac w XVIII w. Następnie, w latach 1795–1831 należał do rodziny Eichendorffów. W latach 1856-1965 został przebudowany przez Ernesta von Eikstedta w duchu XIX-wiecznego eklektyzmu z dominującymi akcentami neoklasycystycznymi. Pałac należał do potomków Ernesta von Eikstedta do 1945 r.

Obiekt został częściowo zniszczony w czasie walk o przyczółek łubowicki między Wermachtem i Armią Czerwoną pod koniec II wojny światowej. W czasach PRL wyposażenie pałacu zostało rozkradzione a sam pałac popadł w ruinę.

Pałac jest otoczony parkiem o powierzchni 6 ha, w którym rosną drzewa liściaste i znajduje się ruina kaplicy nagrobnej von Eikstedtów wybudowanej w stylu neogotyckim. W otoczeniu pałacu znajdują się również ruiny dawnego spichlerza i oranżerii.

Po 1989 r. pałac przeszedł we władanie Agencji Nieruchomości Rolnych, która sprzedała go prywatnemu inwestorowi. W 2005 r. inwestor przekazał nieruchomość gminie Rudnik, gdyż nie stać go było na utrzymanie tego zabytku.

Neoklasycystyczny pałac rodziny von Eickstedt wybudowany został przed 1865 r. Murowany, z cegły, pierwotnie potynkowany, z boniowaniem wykonanym w przyziemiu. Wzniesiony na planie prostokąta z centralnie umieszczonymi ryzalitami w dłuższych elewacjach.

Trókondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, nakryty płaskim dachem, po którym nie ma już śladu. Fasada (elewacja wschodnia) 19-osiowa, z pięcioosiowym ryzalitem na osi, zamknięta w narożach czworobocznymi wieżami, wciągniętymi w obręb korpusu. Elewacja ogrodowa (zachodnia) powtarza układ fasady, od której odróżniają ją jedynie cylindryczne wieżyczki na narożach.

Wnętrza są kompletnie zdewastowane, przetrwały tylko sklepienia piwnic i część kolebkowych i kolebkowo-krzyżowych sklepień parteru.

Pałac w Sławikowie został  uszkodzony podczas działań wojennych w 1945 r.

Do dziś w jego ścianach można zauważyć liczne ślady po pociskach.

Do obecnej ruiny doprowadziło go jednak zarządzające nim w okresie powojennym gospodarstwo rolne. Zmiany zaszłe po 1989 r. również nie służą temu obiektowi. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku nieznani sprawcy rozszabrowali piękne kolumny podtrzymujące portyk przed ryzalitem w elewacji wsch.

inne obiekty:

Mauzoleum Pochodzący z XIX wieku grobowiec rodziny von Eickstedt. Znajduje się w parku przypałacowym. Spichlerz Spichlerz folwarczny dwukondygnacyjny, prostokątny, z dachem łukowym, zbudowany z cegły na przełomie wieku XVIII i XIX.

Oranżeria Pozostałości po pochodzącym z XIX wieku budynku ogrodowym, należącym do rodziny von Eickstedt i mieszczącym się w parku przypałacowym.

foto: Dariusz Poborski

lokalizacja obiektu: 50°11′03″N 18°12′57″E

Pałac w Sławikowie jest największą tego typu budowlą poza Rudami.

Oparty jest na wzorach zawierających motywy greckie i włoskie.

polecane linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_S%C5%82awikowie

https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awik%C3%B3w

https://pl.wikipedia.org/wiki/Walki_o_Racib%C3%B3rz_%281945%29

piwnica

parter

1 piętro

2 piętro

i na koniec... kilka zdjęć z chwil świetności obiektu...

LEGENDY:

Według mieszkańców miał ponoć sto komnat, choć oficjalnie było ich dziewięćdziesiąt dziewięć, tak by uniknąć wysokich podatków. Miejscowi stronili od spacerów wokół szlacheckiej rezydencji, bowiem panowało wśród nich przekonanie, iż

w niektórych z wytwornych pokoi mieszkały ludzkie potwory o zdeformowanych kończynachi fizycznej ułomności, będącej skutkiem ciężkich chorób. Mieszkańcy Sławikowa wierzyli, żeowe maszkary przynoszą nieszczęście. Dlatego za jakiekolwiek tragedie we wsi obwiniano „pałacowe” potwory*.

więcej zdjęć znajdziecie na stronie: http://poborskid.wix.com/zapomniane

* - ANNA BINDACZ / GMINA RUDNIK - kraina pałaców i zielenI / 2005

wyróżnione
najnowsze
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page