top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

test LASERCLIP

poborskid

Zaktualizowano: 16 gru 2020


Czym jest LASERCLIP ? To tańsza ale zarazem niezawodna i jak wykonana wersja TrackIR-a !

Ale po co to w ogóle - do zwiększenia imersji - dzięki pełnej "swobodzie" ruchów w rozglądaniu się w wirtualnym świecie (parametryzowanej poprzez soft - w tym wypadku darmowy OPENTRACK)



Polecono mi bym zapoznał się z tym produktem i powiem tak - jestem zachwycony stosunkiem jakości do ceny.


Zasada działania


Na sztywnej konstrukcji zamocowane są 3 diody IR. Konstrukcja mocowana jest na głowie (np. na słuchawkach) a ruch diod odczytywany jest przez kamerę pracującą w zakresie podczerwieni. Dodatkowy soft umożliwia translację ruchu głowy poprzez obrazowanie pozycji poszczególnych diod i "wrzucaniu" ich pozycji do wirtualnego świata. Daje to wrażenie rozglądania się jak w realu - przy czym masz pełną swobodę definiowania zakresów ruchu.


Konstrukcja

to laserowo wycięty w stali szkielet, na którym zostały zamontowane diody IR - dzięki zastosowaniu diod firmy OSRAM LaserClip osiąga kąt świecenia do 180° dzięki przezroczystej budowie diody z każdej strony. W moich rękach znalazł się model w wersji BLACK EDITION.

Dzięki laserowej technice cięcia elementu, LaserClip cechuje się wyjątkową dokładnością umiejscowienia diod, co bezpośrednio przekłada się na precyzyjne odwzorowanie ruchu naszej głowy - co potwierdza się w realnym użytkowaniu - lekkia ale zarazem sztywna konstrukcja to podstawa - poza diodami cecha dobrze wykonanego freetracka.



LaserClip możesz bezpiecznie podłączyć do:

  • Portu USB

  • Ladowarki USB od telefonu

  • Power banków (minimum zalecane 2200mAh)

Daje to swobodę działania - zabrakło portów USB w kompie - nie szkodzi. Chcesz zasilać LaserClipa z dowolnego źródła zasilania 5V - pełna swoboda.

Dodatkowo całość została zabezpieczona termistorem ochronnym PTC [bezpiecznik polimerowy PTC - stosowany jako bezpiecznik wielokrotnego użytku (resetowalny) do ochrony przeciążeniowej].

Sam kabel zasilający - zakończony wtyczką USB - długość ok 2m - elastyczny i dobrze wykonany.


Mocowanie


Konstrukcję LaserClipa bez problemu możesz zamocować na dwa sposoby - rzepy dostarczane w zestawie lub trytytki (brak w zestawie ale i tak mała szansa, że użyjesz).

LaserClipa mocujemy np. na słuchawkach (posiadam wersję prawostronną) lub opasce np. od latarki czołowej.

Warto zwrócić uwagę na układ diod - ale o tym szeroko wypowiedział się twórca tego rozwiązania w manualu dostarczanym z produktem - ponad 50min filmu wideo - mega dokładnie opisuje wszelkie aspekty od mocowania po konfigurację zestawu.



Jak wspomniałem, rzepy są dostarczone wraz z produktem - ale na wielki plus należy dodać fakt, że to rzepy grzybkowe - gwarantujące sztywność i pewność połączenia Pierwszy raz spotkałem się z tym rozwiązaniem i jestem pod wrażeniem jak zmieniła się jakość połączenia i jego żywotność - małe a cieszy ;-)


Do całości zestawu niezbędna jest kamera. W tym wypadku dostarczana jest PS3 EYE w lekko zmodyfikowanej wersji [w zestawie z uchwytem].


Świeczuszką na torcie jest - wideo, o którym wspominałem. Nawet taki laik jak ja ogarnie po tak szczegółowym wywodzie co i jak skonfigirować. Jednak by tego było mało wraz z zestawem dostaniecie gotowe profile dla ulubionych gier, co ułatwi sprawę.

Całość działa w oparciu na dwóch programach - także dostarczonych w zestawie - CL-eye Test oraz OPENTRACK.


Ten soft jest pełen możliwości dostosowania ustawień ruchów twojej głowy i odwzorowania ich w symulatorze (masz pełną swobodę definiowania każdej z osi X,Y,Z oraz Yaw, Pitchi Roll co w efekcie daje nieograniczoną swobodę z wychylaniem się, rozglądaniem przechylaniem, zbliżaniem np. do wskaźników na pulpicie) . Bez OPENTRACKA nie połączysz LaserClipa z ulubioną grą. Dużo ustawiania, parametrów, mapowania. Dzięki niemu stworzysz odpowiednie profile do ulubionych gier i symulatorów. Przypiszesz także niezbędne klawisze do obsługi freetracka.

Tak rozbudowane możliwości to mnóstwo czasu by dopracować swoje ustawienia i w pełni się cieszyć rozwiązaniem - ale z pomocą jak już wspomniałem przychodzi wideo poradnik dostarczany z LaserClipem. To w jak przejrzysty sposób zostało wytłumaczone parametryzowanie jest warte pochwał (oczywiście w naszym rodzimym języku bo to polski producent).

Dzięki temu poradnikowi zaoszczędzisz mnóstwo czasu na eksperymentowanie z ustawieniami a całość wzbogacają dostarczone w komplecie profile do kilkudziesięciu gier i symulatorów (oczywiście zastosowanie ich zawsze wiąże się z drobnymi poprawkami - bo chociażby Twoje stanowisko "pracy" i odległość od kamery i jej usytuowana tego wymaga).



PODSUMOWANIE

Krótko podsumuję - warto

cena / jakość - bez zastrzeżeń [analizowałem wiele rozwiązań, jednak to przekonało mnie w 100% i potwierdziło się w działaniu, kontakcie z dostawcą i wsparciem]


dla chętnych podaję maila do kontaktu: freetrack.laserclip@gmail.com

Cena zestawu: 240 pln (stan na październik 2020)

Na całość dostajecie gwarancję - 12 miesięcy



A może samemu ?

Oczywiście w pełni wykonalne - musisz tylko posiadać kilka drobnych narzędzi (w tym lutownicę), ogarniać podstawy czytania schematu i elektroniki i odrobinę wolnego czasu.

W necie znajdziesz wiele poradników jak to wykonać. Tylko z jednym małym zastrzeżeniem - musi ci się chcieć. Wg. moich kalkulacji zaoszczędzisz zapewne "kilka" pln.

  • zacznij od zdobycia prawidłowego schematu połączeń

  • kup elementy dobrej jakości - nie oszczędzaj bo nie warto

  • kup odpowiednią wersję PS4 Eye - to chyba jeden z głównych elementów, który mnie zniechęcił do dłubania w tym temacie - dosłownie. Modyfikacja kamery polega na jej rozebraniu u wydłubaniu filtra.

  • ostatni element - zapewnij odpowiednią sztywność szkieletu freetracka - ten dostarczony przez LaserClipa - mega jakość - myślę, że jeżeli nie posiadasz drukarki 3D lub wejść na tanie palenie laserem to może to być dla mało doświadczonego majsterkowicza także coś nad czym spędzicie trochę czasu.

Ja - ogarniam elektronikę, ogarniam projektowanie i zabawy 3D i mam dojścia do lasera, zamawiam wiele na aliexpress (tam taniej znajdziesz kamerkę) ale mimo to podsumowując czas na oczekiwanie plus wykonanie i przecieranie szlaków w konfiguracji OPENTRACKA i optymalizację profilu pod MFS podjąłem jedyną z mojego punktu widzenia decyzję ;-)



link do strony : http://www.laserclip.pl/


poniżej kika screenów z FS2020 z użyciem LaserClipa - pełna swoboda rozglądania się w wirtualnym świecie = dodatkowe poczucie realizmu w symulatorze.



571 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


ssss.jpg

Hej,

dzięki za odwiedziny

zobacz koniecznie O MNIE oraz zapraszam do WSPÓŁPRACY. 

Recenzje sprzętu, dodatków, porady dotyczące Microsoft Flight Simulator 2020

bottom of page