Geoglify na płaskowyżu Nazca
- ghostdar
- 19 paź 2020
- 2 minut(y) czytania
Tym razem zabieram Was na wypad do Peru - a dokładnie do obserwacji z lotu ptaka niesamowitych rysunków znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos.

ghostdar - FSM2020
Chyba wszyscy słyszeli o tej lokacji i rysunkach - ale dla pewności przybliżam gdzie się przenosimy. Jesteśmy w Ameryce Południowej w położonej w południowo-zachodniej części Peru w paśmie Kordyliery Nadbrzeżnej. To tutaj ludzie kultury Nazca stworzyli olbrzymie rysunki. Geoglify zrobiono usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejszą glebę. W ten sposób, na ciemnym tle uwidoczniły się wyraźne linie.
Te struktury są w większości widoczne wyłącznie przestworzy. Pragnąc jakoś wyjaśnić ich istnienie, archeolodzy i fantaści wysnuli szeroką gamę teorii – od rytualnych przejść przez znaki nawigacyjne, święte miejsca, drogowskazy dla starożytnych bogów czy wręcz UFO - a może to po prostu starożytna forma pop art ? ;-)

ghostdar - FSM2020
Na płaskowyżu Nazca znajdują się setki rysunków, które przedstawiają zarówno pozornie przypadkowe zbiory figur geometrycznych: kwadratów i trójkątów oraz prostych linii Niektóre ciągną się nawet przez 8 kilometrów. Stworzono także szereg wizerunków zwierząt i roślin.
Ostatnio o geoglifach znowu zrobiło się głośno - bo kolejny raz odkryto nowe. Notka prasowa informuje o odnalezieniu 37 metrowego wizerunku kota (październik 2020).
W ostatnim czasie do poszukiwań zaprzęgnięto także sztuczną inteligencję. Japońscy naukowcy z Yamagata University użyli do tego IBM Watson Machine Learning Community Edition wcześniej znane jako IBM PowerAI. Dzięki temu udało się odszukać kilkaset nowych rysunków.
Dla dociekliwych - więcej informacji i zdjęcia znajdziecie m.in. pod linkiem: https://www.yamagata-.ac.jp/en/information/info/20191115_0/

ghostdar - FSM2020
Co warto zobaczyć ?
Byłem ciekaw ile uda się dostrzec z użyciem MFS2020. Większe geoglify bez trudu wypatrzycie latając nad okolicą (obszar ok 50x14m km). Z mniejszymi rysunkami niestety jest problem - wynikający głównie z rozdzielczości terenu użytej w symulatorze. Być może przy kolejnych lotach uda mi się wypatrzeć i uwiecznić jakieś kolejne struktury.
Poniżej mapka NAZCA AIRLINES - reklama lotów widokowych nad geoglifami.

Lotnisko w okolicy.
Maria Reiche Neuman Airport (Peru) - małe lotnisko obsługujące Nazca w regionie Ica w Peru. Lotnisko nosi imię Marii Reiche - badaczki i zwolenniczki linii Nazca. Lotnisko przyjmuje niewielką liczbę krajowych lotów czarterowych. Główne przeznaczenie lotniska to loty turystyczne nad liniami Nazca.
lotnisko cywilne
kod IATA - NZC
kod ICAO -SPZA
długość pasa - 1004m
wysokość -
link: https://skyvector.com/airport/SPZA/Nasca-Maria-Reiche-Neuman-Airport
Maria Reiche Neuman Airport / ghostdar - FSM2020*

Na północ od tego lotniska znajdziemy Las Dunas (SPLH) 14°02′10″S75°45′35″W
Prywatne lotnisko Jorge Chaveza Dartnell - Szkoła Lotnictwa Cywilnego, sponsorowana przez Uniwersytet Alas Peruanas. Pas startowy znajduje się po północno-zachodniej stronie Ica.
lotnisko cywilne
kod IATA - NZC
kod ICAO -SPLH
wysokość - 414 m n.p.m.
długość pasa - 1560m
Las Dunas / ghostdar - FSM2020*

Loty widokowe
Cena lotów z Nazca [SPZA] w wielu agencji mających w ofercie loty widokowe waha się w przedziale 400-600 pln za około 40 minutowy lot.
GALERIA FS2020 by ghostdar
Na koniec rzut oka na Ciudad Perdida de Cahuachi - prekolumbijska osada - najważniejszy i największy znany ośrodek kultury Nazca. Na stanowisku archeologicznym znajduje się ponad 40 świątyń, usytuowanych wokół rozległych placów (wśród nich jest tzw. Wielka Piramida, która ma postać piramidy schodkowej o wysokości ok. 20 metrów)

* - zrzuty wykonane w Microsoft Flight Simulator 2020 Patch 1.8.3.0
Do poduszki:
R. Charroux: "Archiwa innych światów. Od Nazca do kamieni z Ica”, 1995.
R. Warszewski, "Skrzydlaci ludzie z Nazca", 2000.
L.Matela, "Pieczęć wirakoczy i tajemnice Inków", 2013
Comments